středa 8. února 2012

STUDENTI V MÉDIÍCH: Reforma vysokých škol vadí pardubickým studentům, 2. 2. 2012, pardubicky.denik.cz


Reforma vysokých škol vadí pardubickým studentům

Pardubice - Vysokoškolákům se nelíbí hlavně zavedení školného. Mohlo by dosáhnout až 10 tisíc korun

2. 2. 2012  14:15

Plánovaná reforma vysokých škol (VŠ) se nelíbí ani studentům Univerzity Pardubice. Dva zákony chystané ministrem školství Josefem Dobešem by prý mohly vést k omezení akademických svobod a samosprávy. Existuje také obava, že by do řízení škol mohli zasahovat politici a byznys.

Studentům především vadí zamýšlená podoba školného, které by se mohlo vyšplhat až na deset tisíc korun, i půjčky na ně. Ke změnám došlo i v habilitačním a jmenovacím řízení. Titul profesora a docenta by tak už nemusel platit v celé zemi.

Změnou je rovněž rozdělení škol na univerzity a další vysoké školy. Univerzita by měla být výzkumný ústav, který bude vzdělávat studenty v doktorandském programu, ostatní vysoké školy se zaměří na vzdělávání magistrů a bakalářů.

Reforma je potřeba
„Reforma je potřeba, otázkou je, jestli tohle je správná cesta,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig.

„Zavedení školného není podle mě dobrý nápad, potlačí se tím počet studentů na vysokých školách, jelikož budou studovat jenom ti, kteří na to mají peníze, a ti ze sociálně slabších rodin nebudou mít šanci se projevit. Je to potlačování inteligence,“ řekl našemu listu student Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice Martin Beran.

„Takhle vysoké školné mi určitě vadí. Studenti se zadluží a nemají šanci se hned po škole osamostatnit,“ konstatovala studentka filozofické fakulty Kristýna Černá.

Pouhá „buzerace“
„Nevidím na tom nic kladného, přijde mi to jako pouhopouhé 'buzerování' akademické obce. Je pravda, že na vysoké školy se dostávají lidé, kteří tam nemají co dělat, ale snažit se je vymýtit školným není ta správná cesta. Studentské půjčky jsou k smíchu, už vidím, jak ze svého počátečního platu budu hradit dřívější studium a přitom se snažit osamostatnit. Nelíbí se mi, že školy musí ztratit svoji autonomii, nebo přestanou dostávat peníze,“ prohlásila studentka Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petra Bačkovská.

„Se zavedením školného rozhodně nesouhlasím. Budou tak moci studovat jen lidé, kteří na to mají. Ostatní buď studovat nepůjdou, nebo si budou muset brát studentské půjčky, které zatím nejsou vůbec dořešené. Místo toho, aby se mladý člověk, který dodělá VŠ, osamostatnil, bude hned zadlužený až po uši. Přitom ti, kteří se nám tuto reformu snaží tak vehementně nacpat, sami vystudovali a získali tituly zadarmo, za státní peníze. Takže jsem jednoznačně proti. Demonstrovat bych ale nešla, v téhle republice je vládě názor lidu ukradený, a proto nemá ani žádná demonstrace smysl,“ prohlásila studentka chemicko-technologické fakulty Michaela Konečná.

„Reforma na VŠ je potřeba, ale musí být propracovaná do posledního detailu. Jsem třeba pro to, aby stát univerzitám do všeho trochu zasahoval, když už je dotuje. Chápu, že se to akademikům nelíbí, ale jestli chtějí rozhodovat sami o sobě, tak ať jdou na soukromou školu. U státních univerzit je logické, že když je stát dotuje, chce se trochu podílet i na jejich budoucnosti,“ podotkla studentka pardubické ekonomicko-správní fakulty Simona Loňková.

Školné je vysoké
„Ohledně školného jsem v zásadě pro, má to však svá ale. Všude je normální, že se platí, tohle je už naše soukromá investice do vzdělání. Ale student by měl mít možnost získat stipendium, prominutí školného, pokud by prokázal své schopnosti a zároveň že je ze slabších poměrů. Školné bych ale radikálně snížila. Počítá se s deseti tisíci korun za semestr, to už by bylo lepší si pár tisíc připlatit a jít na soukromou školu, kde mám vzdělání prakticky jisté. Mzdy v Čechách nejsou tak vysoké, aby rodiny dávaly státu krom spousty daní ještě dvacet tisíc korun ročně na studium. Reálnější vidím částku dva až tři tisíce korun, ale chtěla bych mít jistotu, že peníze, které dávám škole, půjdou opravdu do školy a ne nikam jinam. Školné nevymýtí z VŠ studenty, kteří tam nemají co dělat, ale studenty, kteří na to nemají. Když se zmenší částka aspoň na ty tři tisíce, omezí se počet studentů, kteří se přihlásí na VŠ jen z toho důvodu, aby měli status studenta a s tím spojené výhody. A těch studentů je dost,“ dodala studentka pardubické univerzity Simona Loňková.
Lenka Štěpánková 
Zdroj: Pardubický deník (online), 2. 2. 2012

Žádné komentáře:

Okomentovat