pátek 10. února 2012

REAKCE: Je potřeba vyrvat Vás z letargie!

Milí kolegové studenti!
   Je mi zcela jasné, že většina z Vás je dnes na těchto stránkách poprvé a někteří si jistě říkáte, "o co se to tady ty lidi vlastně snaží..." Bohužel jsem se už několikrát setkal se špatnou informovaností pardubických studentů ohledně aktuálního dění kolem připravované reformy vysokého školství, způsobenou možná nezájmem a laxností, možná stylem, jakým je postavena dosavadní informační kampaň... Nevím, ale osobně si myslím, že dnes je mezi studenty tak trochu moderní vším pouze proplouvat, aniž by bylo zapotřebí rozhlížet se kolem sebe a vnímat impulzy, které přicházejí z prostředí, které má formovat naši osobnost a poskytovat nám kvalitní vzdělání. Být vysokoškolákem totiž neznamená jen užívat si studentského života, ale taky se v případě ohrožení umět ozvat. A takový moment nastává právě nyní: myšlenka univerzity a její autonomie se právě teď nachází ve fázi ohrožení ze strany vládnoucí politické "reprezentace" naší země. Ministr školství Josef Dobeš si jako samospasitel českého školství a vzdělávání dělá co chce, aniž by mu jeho neschopnost obrazně řečeno "zlámala vaz". Přitom akademici by si přáli jen rozumnou diskuzi a bezkonfliktní dohodu. To však, jak se zdá, zcela nepůjde...
   Jakékoliv snahy akademických senátů a představitelů vysokých škol nebudou v době krize plně realizovány bez podpory studentů! Vždyť právě studentstvo v případě spojení disponuje velkou silou; stačí si vzpomenout na rok 1989, nebo jen na minulé parlamentní volby, které měly být symbolem změny k lepšímu, což bylo do značné míry také podpořeno semknutím mladých lidí a tedy i studentů přes sociální sítě a další novodobé komunikační prostředky, které způsobilo překvapivý úspěch "nových" politických subjektů i neznámých jednotlivců z konců kandidátních listin. Co naplat, že tato snaha nakonec vyzněla naprázdno a ti "noví" politici okamžitě po volbách zapomněli na volený charakter svého mandátu, svoje sliby i stranické programy... Za pokus to stálo a občané jsou zas o kus chytřejší...
   Proto chci na tomto místě vyzvat studenty Univerzity Pardubice: Nestavte se zády k současnému dění, které se týká i Vás a dalších generací studentů a akademických pracovníků, jednou možná i Vašich dětí. Buďte vnímaví k potenciálním důsledkům vysokoškolské reformy. Podpořte aktivně případné protestní akce, pokud k nim dojde... Nechceme přece za X let vzpomínat na to, jak jsme tenkrát zůstali PRO a ZA Univerzitu Pardubice potichu...

Ladislav Nekvapil
student FF UPa

5 komentářů:

  1. Vážený pane Nekvapile i všichni kolemjdoucí protestující. Velice si vážím všech studentských iniciativ, které se staví na odpor "zbytečným a špatným zákonům". Uvádím v uvozovkách, protože jsem zatím nikde nečetl konkrétní body, které někomu vadí. Podpořit případné protesty je možné, ale je důležité znát argumenty proč se tak děje. Přiznám se, že situaci nijak intenzivně nesleduji. Četl jsem některé důvody - jako například nedomyšlené financování skrze komerční půjčky apod. Všechny námitky jsou však natolik vágní, že jsem v nic zatím neshledal nic extra co podporovat.

    Za jakýkoliv souhrnný článek o tom proč to odmítnout.. konkrétní výňatky ze zákona, které jsou sporné bych byl opravdu rád. Popravdě jsem líný a nechce se mi to celé číst. :)

    Příjemný den, ubohý student.

    PS: dokonce jsem ani nikde nenašel poslední rozpracované verze zákona o vysokých školách, tudíž opakuji svou prosbu o nějaké shrnutí.

    Pic

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. našel jsem přímo na těchto stránkách (http://iniciativa2012.blogspot.com/p/o-co-nam-vlastne-jde.html)... jsem dutec. extrémně mě to nepřesvědčilo, ale díky ;)

      Vymazat
    2. Vážený kolego, děkuji Vám za reakci. Jsem rád, že jste se nakonec dopátral "Kritického průvodce reformou" (jeho plné znění na 8-20 stran dle verze a velikosti písma viz např. http://www.cuni.cz/IFORUM-12056-version1.pdf). Věcné návrhy obou zákonů je pak možné nalézt na Knihovně připravované legislativy (viz http://eklep.vlada.cz). Bohužel nevidím smysl dělat další výtahy ze zákonů, těchto dokumentů je všude dostatek (viz záložky "Aktuální dokumenty" a "Užitečné odkazy").
      Účelem tohoto blogu není nutit studenty k protestním akcím, ale přimět je k tomu, aby se o danou problematiku začali zajímat. Ve Vašem případě se to například povedlo a mně to stačí. To, že jste si na celou věc udělal svůj názor je dobře, případné protestní akce jsou pak logicky "určeny" pouze pro ty osoby, které protiargumety k věcným návrhům oslovily a přesvědčily.

      Vymazat
    3. Oficiální verze věcného záměru zákona o vysokých školách je na
      http://eklep.vlada.cz/eklep/​page.jsf

      Oldřich Pytela

      Vymazat
    4. Milé kolegyně a vážení kolegové,

      dovoluji si pouze doplnit již zmíněné zdroje informací o rozhlasový záznam rozhovoru s bývalým rektorem Masarykovy univerzity a dnes místopředsedou Rady vysokých škol, Jiřím Zlatuškou, ze dne 26.1.
      Rozhovor nabízí přehledné informace o historii plánované reformy, porovnání plánovaného systému správy vysokých škol dle vládní reformy s jinými systémy vysokého školství v Evropě a zejména klíčových problémech spojených s reálným naplňováním ustanovení, která mají přispět k provázání vysokých škol a ekonomicko-politických zájmů státu (ergo blíže nespecifikovaných zájmových skupin). Je ideálním zdrojem informací pro studenty, kteří v průběhu zkouškového období neměli dostatek času sledovat současné dění na politické scéně.

      Záznam hovoru je publikován na stránkách českého rozhlasu 6:
      http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2542205

      Zvláště bych si dovolil upozornit na část rozhovoru (počínaje časem 23:40), v níž Jiří Zlatuška prakticky demonstruje, jakým konkrétním způsobem může daná reforma sloužit soukromým politickým a ekonomickým zájmům jednotlivců a skupin v rámci stávajícího sytému "kmenového kapitalismu".

      Vladan Hanulík
      Univerzita Pardubice

      Vymazat